Tatil Karavanı

-Fotoğraf    makinanızı    unutmayın.Özellikle profesyonel bir DSLR  fotoğraf  makinası ile çok güzel yol manzaralarını yakalayabilir. Konakladığınız    alanlarda        eğlenceli      keşifleri kareliyerek hatıralarınızı ölümsüzleştirebilir siniz.

-Mutlaka iyi bir rota  araştırmanız  olmalı. Seyahatleriniz bir de tatil amaçlı olduğunda       bir çoğunuza    heyecan verir. Yeni insanlarla tanışarak, muhteşem manzaraların tadını çıkarmak, farklı kültür dokularını     ve yerel lezzetleri tadarak bu hikayenin geride güzel anılarla anılmasını sağlar. Bunu yaparken             heyecanla çıkıp güzergahınızdaki, İklim koşullarını araştırması görülmesi gereken kültürel ve tarihi mekanlar ,yöresel lezzetlerin bulunduğun  en iyi mekanların araştırmayı unutmayalım  

-Elektrik ve su önemli.Maceramız süresince doyumsuz ve anın keyfini çıkarmak için kısa süreli teknolojiden uzak kalmak iyi gelir. Bu uzaklaşma sırasında Karavanınızın  temel ihtiyaçlarınızı karşılayarak elektrik ve su ise önemli iki konu. Elektriğimizin ve suyumuzu sık sık stok kontrolünü yapmanız gerekli. Zira doğada bunlarsız  kalmak ihtiyaç dahilinde istemeyeceğimiz bir durum.   Molada   Ve kamp alanlarında su tedariğinde bulunmanız   akülerinizin elektrik şarj durumunu sıklıkla kontrol etmeniz tavsiyemizdir.

-Güvenlik: Karavan tatili sanılanın aksine güvenli bir tercihtir, ama yine de tedbiri elden bırakmamak gerekir.

-Karavan kampları dışında konaklamalarda güvenliğinden emin olduğunuz alanlara park etmeniz önemlidir.

-Seyahat sırasında savrulma ve devrilmeyi önlemek için maksimum 90 km\sa hızla gitmeliyiz.

-Uzun kullanımlarda en az iki şoför olmanız önemlidir.

-Lastik kontrollerini her seyahat öncesi kontrol etmeliyiz. Malum bazen doğada küçük   süprizler ile karşılaşabilirsiniz(çivi,cam)    hava basıncının düşmesine neden olacak şekilde lastiğe saplanmış olabilir.

-Her ne kadar güneş panelleriniz ve seyahat sırasında araç şarj üniteniz akülerinizi doldursa da 220 v dış elektrik takviyesine bağlı değil ise elektrik kullanımına dikkat etmeliyiz.

-Yanınızda     fener    bulundurmanız gece araçtan ayrılmanız durumunda yolunuzu bulmanız konusunda size yardımcı olacaktır.

Hareket etmeden önce mutlaka eşyalarınızın dolap ve çekmecelerde kilitli olduğuna   emin olunuz.

-İlaç çantanız yanınızda olsun tatiliniz sırasında başınız ağrıyabilir veya küçük yaralanmalar yaşayabilirsiniz.

Sinek kovucu spreylerden almanızı tavsiye ederiz. Karavanlarımızda sineklik olsa dahi  dış noktada küçük misafirlerimiz sizin keyfinizi kaçırabilir .

 

Su depolarını sık sık boşaltın. Karavanlarımızda katı atıkları boşaltıcı sistemi tamamen sıvı kıvamına getiren otomatik mikser motorlarla gerçekleşir. Sıvı olarak bu atıkların hijyen açısından en fazla 3 gün arayla toprak zemine boşaltılması önemlidir.

 

Karavancı selamı : Karavancılık bir kültür ve yaşam şeklidir. Bu yaşam tarzını benimsemiş karavancı arkadaşlarımızla sık sık seyahat ve konaklama alanlarında karşılaşır, sohbet eder ve paylaşımlarda bulunuruz. O yüzden  karavancılık dünya üzerinde bu kültürü benimsemiş büyük bir kulüptür.Araç kulüp üyelerimizi selamsız geçmeyin.